Mentzen o stanie polskiej armii: w wypadku prawdziwego konfliktu nie uda się nawet zorganizować ewakuacji rządu do Rumunii

10 listopada 2017

Wiceprezes partii Wolność Sławomir Mentzen za pośrednictwem swojego profilu na facebooku skomentował niedawne ćwiczenia Dragon 17, w których uczestniczyło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy. Polityk powołując się na opis wydarzeń sporządzony przez byłego wojskowego, wymienił ogromne problem jakie wystąpiły w ich trakcie oraz stwierdził, że w razie prawdziwego konfliktu nie uda się nawet zorganizować ewakuacji rządu do Rumunii.

Jak zapewne świetnie wiecie wojsko musi co jakiś czas ćwiczyć. Bez ćwiczeń nie da się w dłuższym terminie zachować sprawności armii. Gdy wybucha wojna jest już za późno na sprawdzenie, czy wszystkie elementy tej bardzo złożonej organizacji jaką jest wojsko poprawnie działają. Jeżeli coś nie wyjdzie na ćwiczeniach, to w prawdziwej walce też się nie uda. Jeżeli nie potrafimy zrobić czegoś na spokojnie na treningu, to tym bardziej nie zrobimy tego podczas wielkiego chaosu w trakcie wojny – napisał na wstępie Mentzen.

Niedawno odbyły się ćwiczenia Dragon 17, w których uczestniczyło kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy. Ćwiczenia zostały bardzo szczegółowo opisane w tekście do którego link znajduje się w komentarzu. Tekst jest bardzo długi, dlatego poniżej umieszczę tylko najciekawsze kwiatki – dodali polityk.

Wojskowe Komendy Uzupełnień dały radę powołać na ćwiczenia zaledwie od 60 do 70% wymaganej liczby rezerwistów. Były takie WKU, które zdołał powołać mniej rezerwistów, niż same zatrudniają pracowników. Żołnierze którzy znaleźli się na ćwiczeniach dostawali absurdalne przydziały. Marynarze szli do rozpoznania, lotnicy do wojsk zmechanizowanych, artylerzyści do logistyki. Weterani z którzy jeździli po Afganistanie Rosomakami nie dostali kart uprawniających do prowadzenia w trakcie ćwiczeń jakichkolwiek pojazdów.

Na trwających miesiąc ćwiczeniach brakowało mundurów, ubrań, wody, toalet, leków, butów, łóżek, namiotów, i kantyn. Żołnierze dostali mieszkankę ubrań i mundurów pustynnych i zimowych, o jesiennych i przeciwdeszczowych (październik!) nikt nie pomyślał.

Wyposażenie dla rezerwy pochodziło z głębokiego PRL. Niektóre wozy miały nawet żółte (zabytkowe) tablice rejestracyjne. Zabytkowe były też radiostacje pochodzące z połowy lat sześćdziesiątych. Brakowało termowizji, noktowizji, systemów łączności, środków maskowania i środków transportu. Sprzętu było tak mało, że żołnierze ćwiczyli na zmianę, czekając w namiotach aż inna jednostka przekaże im swój sprzęt. Sytuacja sprzętowa jest tak fatalna, że w wypadku wystąpienia katastrofy żywiołowej, wojsko mogłoby wystawić mniej niż połowę sprzętu, jakiego użyło podczas powodzi w 1997 roku. Śmigłowce mogłyby odbyć znacznie mniej niż połowę lotów z 1997 roku.

Jedynym rozwiązaniem było znane z konfliktu na Ukrainie przywożenie ubrań, leków i butów przez rodziny żołnierzy. Ponieważ łączność nie działała, żołnierze musieli korzystać z prywatnych telefonów komórkowych. Gdyby Play albo T-Mobile miały awarię, nasze wojsko byłoby bezradne.

Fatalne było dowodzenie. Niektórzy sztabowcy z Warszawy dopiero po kilku dniach dowiadywali się, że mają prawdziwe oddziały w polu. Niektóre pododdziały przez całe ćwiczenia nie otrzymały żadnych rozkazów. Wiele zadań nie zostało zrealizowanych przez braki w sprzęcie i w komunikacji. Nie udało się zbudować planowanej przeprawy przez Wisłę. W pewnym momencie bałagan był już tak duży, że zdecydowano zakończyć ćwiczenia Dragon 17 przed terminem – wymienia wiceprezes Wolności.

W podsumowaniu swojego wpisu Mentzen wyciąga wniosek, że polska armia jest kompletnie nieprzygotowana do ewentualnego konfliktu zbrojnego: To wszystko działo się w warunkach pokoju. Wojsko miało mnóstwo czasu na przygotowanie ćwiczeń i kompletnie sobie z tym nie poradziło. Wyobrażacie sobie, co działoby się w sytuacji prawdziwego konfliktu? Skoro WKU na najważniejsze ćwiczenia w całym roku nie są w stanie dostarczyć kilku tysięcy ludzi, to jakim cudem na wypadek mobilizacji dostarczą 180 000 rezerwistów? Jak można liczyć, że sprzęt sprzed 50 lat zacznie nagle cudownie działać w trakcie wojny, skoro nie działa na ćwiczeniach? W takich warunkach, w wypadku prawdziwego konfliktu nie uda się nawet zorganizować ewakuacji rządu do Rumunii. Chociaż nie zdziwiłbym się, gdyby akurat ta operacja była ćwiczona w miarę sumiennie.

Link do artykułu na temat ćwiczeń Dragon 17 TUTAJ.Najnowszy film na kanale namzalezy.pl:

Pozostałe wiadomości:

Dodaj komentarz

No image

Korwin-Mikke o protokole 1%, koalicji z PiS, wizycie w Hyde Parku i czystości idei po jego odejściu

Zmiany w przepisach budowlanych. Mieszkanie musi mieć minimum 25 m²

Zakaz handlu w niedzielę nie wejdzie w styczniu

Niemcy: Sąd nakazał uwzględnienie w dokumentach „trzeciej płci”

marian kowalski

Marian Kowalski zakłada nową partię!

Kukiz komentuje likwidację JOWów w samorządach i zwraca się do posłów, którzy opuścili jego klub: zdradziliście swoich wyborców

Kabaret w Sejmie. „Pajacu? A widział pan, jak pan wygląda?” (video)

Andrzej Duda: nie widzę powodu, aby ujawniać aneks do raportu o likwidacji WSI

Organizatorzy MN: Z dwóch niezależnych źródeł otrzymaliśmy informacje o planowanych prowokacjach

Beata Szydło o Polexicie: nic podobnego się nie wydarzy

Regionalne oddziały Endecji popierają decyzję Andruszkiewicza: dziękujemy Kukiz’15 za dotychczasową współpracę

Nowelizacja budżetu – prawie miliard więcej dla publicznych mediów

Szef ukraińskiego IPN: Nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza to „upamiętnienie czekistów”

Kukiz do Ziemkiewicza: Andruszkiewicz ma tyle wspólnego z Ideą Narodową co ja z Angeliną Jolie

Były szef gabinetu politycznego wicepremiera Gowina zarobi w państwowej spółce nawet 50 tys. złotych miesięcznie

Błaszczak przed Marszem Niepodległości: jesteśmy przygotowani żeby przeciwdziałać wszelkim prowokacjom

Były poseł Nowoczesnej o 11 listopada: Wywieś flagę, pójdź na marsz. Zrób cokolwiek. Pokaż, że jesteś Polakiem (video)

Ziemkiewicz: Decyzje, jakie podjął ostatnio Paweł Kukiz oznaczają ruinę pewnych nadziei, które z nim wiązałem

Adam Andruszkiewicz dołącza do koła Wolni i Solidarni

Adam Andruszkiewicz opuszcza klub Kukiz’15 (video)

Raport NIK o polskiej armii: zły stan infrastruktury i braki w sprzęcie

Patryk Jaki pozwał Pawła Kukiza. Zanim ruszy proces lider Kukiz’15 musi zostać pozbawiony immunitetu

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała emisji reklamy akcji modlitewnej organizowanej przez Krucjatę Różańcową

Mocne wystąpienie posła Rzymkowskiego: przedstawiciele państwa ukraińskiego plują nam w twarz! (video)

Blisko 180 katalońskich firm przestało płacić podatki Madrytowi

Partia Wolność sprzeciwia się wprowadzeniu akcyzy na elektroniczne papierosy

„Masa”: Rabiej był naszym chłopcem na posyłki

Pijany Polak odciął prąd w całym holenderskim miasteczku

Kandydat PO na prezydenta Warszawy chce powrotu tęczy na Plac Zbawiciela

Stanisław Michalkiewicz kończy dziś 70 lat

Top