
W ciÄ…gu ostatnich kilkunastu dni na caÅ‚ym Å›wiecie doszÅ‚o do niespotykanej dotÄ…d iloÅ›ci skoordynowanych ataków cybernetycznych. ByÅ‚y one wymierzone w caÅ‚y szereg różnego rodzaju dużych instytucji, zarówno paÅ„stwowych jak i prywatnych. Nie sÄ… znane rzeczywiste straty i konsekwencje, które z biegiem czasu bÄ™dÄ… siÄ™ prawdopodobnie ujawniać. Wszystkie ataki byÅ‚y przeprowadzone przy wykorzystaniu narzÄ™dzi wykradzionych w ubiegÅ‚ym roku Agencji BezpieczeÅ„stwa Narodowego USA (NSA). Oprogramowanie zostaÅ‚o przeksztaÅ‚cone tak, że staÅ‚o siÄ™ „automatem do cyberataków”.
Szef holenderskiego wywiadu Rob Bertholee ostrzega, że kolejny tego rodzaju cybersobotaż jest kwestią najbliższych miesięcy i będzie o wiele bardziej dotkliwy dla każdego z nas. Bertholee stwierdził: Proszę sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, gdyby cały system bankowy był sabotowany przez dzień, dwa czy tydzień, gdyby doszło do awarii naszej sieci transportowej lub gdyby kontrolerzy lotów mieli do czynienia z cyberatakiem w czasie, gdy wydawaliby instrukcje w sprawie lotów. Miałoby to katastrofalne konsekwencje. Sabotaż jednej z tych branż mógłby mieć poważne skutki publiczne i wywołałby niepokoje, chaos i nieporządek. Dlatego państwa powinny być przygotowane na przyszłe zagrożenia tego typu, a rząd i sektor prywatny muszą współpracować, gdyż to właśnie tu nasze społeczeństwa stały się najbardziej podatne.
Sprawcy cyberataków są niezwykle trudni do wykrycia. Żaden z krajów nie posiada skutecznej metody, która pozwoliłaby na skuteczną prewencję i zapobieganie tego typu aktom. Według wielu ekspertów, za tego rodzaju atakami mogą stać zarówno rządy jak i grupy aktywistów związanych z najróżniejszymi ideologiami.
źródło: rp.pl; źródło zdjęcia: pixabay