Zbiórka Nam Zależy

Córka Janusza Walusia prosi Andrzeja Dudę o pomoc jej ojcu

28 czerwca 2016

Janusz Waluś, od 23 lat odsiaduję karę dożywotniego pozbawienia wolności za zastrzelenie 10 kwietnia 1993 roku Chrisa Haniego – lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. W marcu tego roku, sąd w Johannesburgu zezwolił na wyjście Polaka z więzienia na warunkowe zwolnienie. Decyzja ta została jednak zakwestionowana przez rząd RPA. Obecnie trwa walka o prawo do warunkowego zwolnienia dla Walusia.

Aby pomóc ojcu, jego córka Ewa Waluś, wystosowała list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Treść listu:

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracam się do Pana z prośbą o interwencję w sprawie mojego Ojca, Janusza Walusia, obywatela polskiego, odbywającego od ponad 23 lat karę pozbawienia wolności w Republice Południowej Afryki.

Powodem skazania był dokonany 10 kwietnia 1993 roku zamach na Chrisa Haniego, lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Początkowo mój Ojciec został skazany na karę śmierci. Po jej zniesieniu w roku 1995, wyrok zamieniono na dożywocie. Podobnie jak polski, również południowoafrykański system prawny nie zamyka skazanym, nawet na tak wysokie wyroki, drogi do ubiegania się o warunkowe, przedterminowe zwolnienie, a także o ułaskawienie.

W ciągu lat spędzonych w więzieniu mój Ojciec ubiegał się o skrócenie wyroku wykorzystując obie z tych możliwości. Bezskutecznie. Za odmowami stoją powody polityczne. Żeby zatrzymać mojego Ojca w więzieniu niejednokrotnie łamano i naginano prawo. Przykładem może być odmowa rozpatrzenia wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 15 latach odbywania kary. Taki właśnie okres był wymagany w chwili skazania Taty, ale w uzasadnieniu odmowy podano, że w momencie składania wniosku, był to już wymóg 20 lat odbywania kary. Dla Janusza Walusia prawo zadziałało wstecz. Nieprzychylność dla Jego sprawy tłumaczono również tym, że rzekomo przed Komisją Prawdy i Pojednania nie wyjawił wszystkich powodów oraz mocodawców zamachu. Udowodnienie nieprawdziwości tej tezy jest po prostu niemożliwe.

10 marca bieżącego roku sprawa Taty znów trafiła na czołówki programów informacyjnych. Po 23 latach odbywania kary sąd przychylił się do jego wniosku o warunkowe, przedterminowe zwolnienie. W sentencji wyroku podano, że ma zostać zwolniony w ciągu 14 dni. Strona rządowa natychmiast zapowiedziała apelację i złożyła stosowne dokumenty. Sąd oddalił je argumentując, że szanse na wygranie postępowania odwoławczego są bardzo niewielkie, gdyż odwołanie to nie ma podstaw.

Oba orzeczenia sądu wydane na korzyść mojego Ojca były bardzo negatywnie i agresywnie komentowane publicznie przez liderów Partii Komunistycznej oraz wdowę po Chrisie Hanim – panią Limpho Hani, osoby bardzo wpływowe w kraju. Na ich fali minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha złożył odwołanie do Najwyższego Sądu Apelacyjnego. Prawnicy reprezentujący Ojca wnieśli wniosek o to, by mógł on oczekiwać na wynik odwołania na wolności. Przemawiały za tym dwie przesłanki: stwierdzone już przez sąd niższej instancji nikłe szanse strony rządowej na wygraną oraz związany z tym fakt, że po przegranej rząd nie byłby w stanie zadośćuczynić mojemu Ojcu za dodatkowy czas spędzony w więzieniu już po przyznaniu warunkowego zwolnienia. Niestety, sąd nie przychylił się do ich wniosku i Janusz Waluś nadal pozostaje w więzieniu, a o terminie rozpatrzenia apelacji nadal nic nie wiadomo. W uzasadnieniu podano, że jego wyjście na wolność nie jest sprawą pilną. Co może być pilniejszego dla 63 – letniego człowieka, cierpiącego na początki depresji, w sytuacji kiedy więzienne warunki bezpośrednio zagrażają jego życiu? Kilkakrotnie organizowano tam zamachy na życie mojego Taty. Nie potrzeba nawet zamachów, by doprowadzić do najgorszego. Wystarczy niedostateczna ilość żywności, zresztą skandalicznej jakości, w połączeniu z brakiem dostępu do podstawowej opieki medycznej i lekarstw.

Tata, zdając sobie sprawę, że zamach przeprowadzony wyłącznie z przyczyn politycznych był osobistą tragedią dla rodziny ofiary, napisał listy z przeprosinami i prośbą o wybaczenie do żony i córek Chrisa Haniego. Jedna z nich nawet dwukrotnie odwiedziła mojego Ojca w więzieniu. Ojciec mój, do chwili zamachu, nigdy nie miał konfliktów z prawem. Cóż więcej może zrobić, żeby udowodnić, że nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa i przekonać, że dwudziestoma trzema latami spędzonymi w więzieniu zapłacił już za swój czyn?

Szanowny Panie Prezydencie, niniejszy list nie jest prośbą o to, by reprezentowane przez Pana Państwo Polskie, dopominało się od władz Republiki Południowej Afryki wyjątkowego traktowania Janusza Walusia. Przeciwnie, proszę o to, by traktowano Go tak, jak wszystkich innych więźniów czy to politycznych, czy nawet kryminalnych. Gdyby tak było, od dawna już znajdowałby się na wolności. Być może nawet w Polsce, wśród najbliższych – ze swoją córką i wnuczką. Ze wszystkich sił proszę Pana Prezydenta o osobistą interwencję u najwyższych władz RPA. Jest Pan jedyną osobą, do której możemy zwrócić się o pomoc.

Z wyrazami szacunku,

Ewa Waluś

 

Źródło: afrykagola.pl; Źródło zdjęcia: pixabay.comNajnowszy film na kanale namzalezy.pl:

Pozostałe wiadomości:

Loading Facebook Comments ...

Zmiany w przepisach budowlanych. Mieszkanie musi mieć minimum 25 m²

Zakaz handlu w niedzielę nie wejdzie w styczniu

Niemcy: Sąd nakazał uwzględnienie w dokumentach „trzeciej płci”

marian kowalski

Marian Kowalski zakłada nową partię!

Kukiz komentuje likwidację JOWów w samorządach i zwraca się do posłów, którzy opuścili jego klub: zdradziliście swoich wyborców

Kabaret w Sejmie. „Pajacu? A widział pan, jak pan wygląda?” (video)

Andrzej Duda: nie widzę powodu, aby ujawniać aneks do raportu o likwidacji WSI

Organizatorzy MN: Z dwóch niezależnych źródeł otrzymaliśmy informacje o planowanych prowokacjach

Mentzen o stanie polskiej armii: w wypadku prawdziwego konfliktu nie uda się nawet zorganizować ewakuacji rządu do Rumunii

Beata Szydło o Polexicie: nic podobnego się nie wydarzy

Regionalne oddziały Endecji popierają decyzję Andruszkiewicza: dziękujemy Kukiz’15 za dotychczasową współpracę

Nowelizacja budżetu – prawie miliard więcej dla publicznych mediów

Szef ukraińskiego IPN: Nowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza to „upamiętnienie czekistów”

Kukiz do Ziemkiewicza: Andruszkiewicz ma tyle wspólnego z Ideą Narodową co ja z Angeliną Jolie

Były szef gabinetu politycznego wicepremiera Gowina zarobi w państwowej spółce nawet 50 tys. złotych miesięcznie

Błaszczak przed Marszem Niepodległości: jesteśmy przygotowani żeby przeciwdziałać wszelkim prowokacjom

Były poseł Nowoczesnej o 11 listopada: Wywieś flagę, pójdź na marsz. Zrób cokolwiek. Pokaż, że jesteś Polakiem (video)

Ziemkiewicz: Decyzje, jakie podjął ostatnio Paweł Kukiz oznaczają ruinę pewnych nadziei, które z nim wiązałem

Adam Andruszkiewicz dołącza do koła Wolni i Solidarni

Adam Andruszkiewicz opuszcza klub Kukiz’15 (video)

Raport NIK o polskiej armii: zły stan infrastruktury i braki w sprzęcie

Patryk Jaki pozwał Pawła Kukiza. Zanim ruszy proces lider Kukiz’15 musi zostać pozbawiony immunitetu

Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała emisji reklamy akcji modlitewnej organizowanej przez Krucjatę Różańcową

Mocne wystąpienie posła Rzymkowskiego: przedstawiciele państwa ukraińskiego plują nam w twarz! (video)

Blisko 180 katalońskich firm przestało płacić podatki Madrytowi

Partia Wolność sprzeciwia się wprowadzeniu akcyzy na elektroniczne papierosy

„Masa”: Rabiej był naszym chłopcem na posyłki

Pijany Polak odciął prąd w całym holenderskim miasteczku

Kandydat PO na prezydenta Warszawy chce powrotu tęczy na Plac Zbawiciela

Stanisław Michalkiewicz kończy dziś 70 lat

Top